Jump to content

Fiktív számlák: erre figyelned kell!

2013. 10. 17. 00:00

Ha számlát kell befogadnod, fontos, hogy tudd, hogyan szűrheted ki a fiktív számlákat. Hogyan előzheted meg az ilyen számlák befogadását, és mi történik, ha mégsem sikerül ezeket kiszűrnöd?

A fiktív számla kifejezés csalóka lehet: a számla a legtöbb esetben valós és igazi, tehát nem a számla a kitalált, hanem a mögötte lévő gazdasági esemény az. A számla akkor minősíthető fiktívnek, ha a számla kiállítója nem adóalany, ha a számlán feltüntetett gazdasági esemény nem valóságos, vagy ha a gazdasági esemény nem a számlán feltüntetett felek között jött létre.

Hogy ne légy hasonló esemény áldozata, kövesd tanácsainkat! Először is fontos meggyőződni arról, hogy az a személy, akivel tárgyalsz, valóban azt a céget képviseli, akikkel te együttműködsz. Ellenőrizd azt is, hogy milyen beosztásban dolgozik a cégnél, és van-e jogosultsága azokban az ügyekben eljárnia, amiben intézkedik. Ellenőrizd a cég adatait is: ha a cégkivonatban a "végrehajtás", "felszámolás" vagy "végelszámolás" kifejezéseket olvashatod, jó, ha végiggondolod, hogy valóban szeretnél-e a céggel üzletelni.

Ellenőrizd a partnered adószámát is! Ezt megteheted a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) oldalán. Itt megtudhatod, hogy helyes-e a partnered adószáma, és azt is, hogy milyen áfakörbe tartozik. Ugyanitt megtalálod a felfüggesztett és a törölt adószámosok listáját is. Ha a partnered neve bármelyik utóbbi csoportba tartozik, nem adhat ki számlát, éppen ezért azt te nem is fogadhatod be. A közösségi adószámot pedig az Európai Bizottság Közösségi adószám megerősítés oldalán ellenőrizheted.

Ha mindent rendben találtál a partnereddel kapcsolatban, akkor érdemes ezeket az adatokat elmentened, és kinyomtatnod, vagyis dokumentálnod. Ha ugyanis bármikor bizonyítanod kell, hogy nem fiktív számlát fogadtál be, azt ezekkel a iratokkal teheted meg. A törvény szerint a fontos az, hogy a számla befogadásának időpontjában megbizonyosodj a számlakiállító létezéséről és hitelességéről.

Tartalmilag is hiteltelen lehet egy számla akkor, ha a számlán szereplő esemény a felek között a leírt módon a valóságban nem jöhettek létre. Ilyen esetben az eladónak bizonyítania kell, hogy a számlán szereplő termék vagy szolgáltatás létezik, leltárral, készletnyilvántartással vagy egyéb bizonylatokkal. A vevőnek pedig a tárolást vagy a továbbértékesítést kell tudnia bizonyítani.

Ha a számlák befogadásakor ellenőrizzük a partnerünk hitelességét, sok későbbi kellemetlenségtől védhetjük meg magunkat. Ha ugyanis kellően körültekintőek és óvatosak vagyunk, a későbbi problémákat még csírájában elfojthatjuk.


Fotó: FreeDigitalPhotos