Jump to content

Társasház: mit tehetsz, ha nem fizetnek a lakótársak?

2013. 10. 22. 00:00

Biztosan te is hallottál már olyan történeteket, amikor egy társasházban kikapcsolták a világítást vagy a gázfűtést azért, mert tetemes mértékű tartozást halmozott fel a lakók egy része. Mit tehetsz akkor, ha te is olyan házban laksz, ahol egyesek nem fizetik a közös költséget?

Hiába fizetjük lelkiismeretesen a számláinkat, ha a szomszédok nem tesznek ugyanígy, megeshet, hogy kikapcsolják a házban az áramot. Ha pedig úgy döntenél, hogy új lakásba szeretnél költözni, a megbízhatatlan lakók és tartozásaik miatt csak nagyon nehezen, és valószínűleg a piaci ár alatt tudnál csak túladni az otthonodon.

De ne várd meg, hogy hasonló helyzetbe kerülj! Cselekedj időben! A legjobb, amit tehetsz, hogy néhány megbízható lakóval közösen időnként ellenőrzitek a közös képviselő munkáját - ehhez megvan minden jogotok. Ha jól végzi a munkáját, akkor nincs mitől tartania, ám ha valami takargatnivalója van, az jobb, ha minél előbb kiderül, még azt megelőzően, hogy nagyobb problémák lépnének fel. Nézzétek át a bevételeket, a kiadásokat, és a számlákat tételesen, és ha úgy látjátok, hogy nincs minden rendben, nézessétek át azt egy könyvelővel. Ha bebizonyosodik a gyanútok, és a közös képviselő miatt halmozódik a ház tartozása, keressetek fel egy ügyvédet, és tegyétek meg a szükséges lépéseket ahhoz, hogy leváltsátok a közös képviselőt!

Előfordulhat az is, hogy a közös képviselő ugyan minden tőle telhetőt megtesz, de egyes lakóktól nem tudja behajtani a közös költséget. Ilyenkor nincs más lehetőség, a rendesen fizető lakóknak kell állniuk a nem fizető szomszédok tartozását. Persze létezik jogi út is: évekig tartó pereskedés után a bíróság igazat adhat a jól fizető lakóknak, de a kiadásokat addig is fizetniük kell a ház lakóinak, ha azt szeretnék, hogy továbbra is legyen áram, víz és fűtés.

Ha valaki nem fizeti be a közös költséget, először fizetési felszólítást kap a közös képviselőtől, amelyen pontosan feltüntetik az összeget, amivel a háznak tartozik. A felszólítást még egyszer megismétli a közös képviselő, és ha valaki ezután sem fizeti ki az elmaradását, a lakóközösség nevében a közös képviselő a földhivatalhoz fordulhat. Ha bebizonyosodik a tartozás, jelzálog kerülhet a lakására. Ha ezután sem fizet a lakó, ügyvédet kell fogadnia a társasháznak, és a bírósághoz vagy közjegyzőhöz kell fordulniuk az üggyel. Így a hosszas pereskedés végére végül a bíróság tehet pontot.

Érdemes tehát körültekintőnek lenni, és – ha tehetjük – olyan lakóközösséget választani magunknak, amely megbízható és nem halmozott fel közüzemi tartozást.


Fotó: FreeDigitalPhotos