Még mindig sokkal népszerűbb a készpénz
Háromszor több készpénzt költünk el, mint amennyit bankkártyával fizetünk – derül ki a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb statisztikájából. De egyre gyakrabban használjuk a bankkártyát, akár már kisebb összegű vásárlásoknál is.
Annak ellenére, hogy a készpénzfelvétel a legtöbb bank esetében költségekkel jár, átlagosan háromszor annyi pénzt veszünk fel bankautomatákból, mint amennyit bankkártyás vásárlással fizetünk. 2013 első félévében minden egyes bankkártyával elköltött forintra 3,2 forint ATM-automatából felvett készpénz jutott. Még mindig jelentős a készpénzes fizetés a bankkártyás vásárláshoz képest, de már így is sokkal jobb az arány, mint három évvel korábban. 2010-ben ugyanis még minden egyes bankkártyával fizetett forintra 4,2 forintnyi készpénzfelvétel jutott.
A statisztikákból kiderült az is, hogy készpénzfelvétel során átlagosan 50 ezer forintot veszünk fel, míg bankkártyás fizetésnél átlagosan 663 forintot költünk. Ez azt jelenti, hogy ma már gyakran fizetünk bankkártyával kisebb összegű vásárlások során is, míg egy-egy készpénzfelvétel során – főként annak költségei miatt – egy-egy alkalommal nagyobb összegeket veszünk fel.
A főbb tendenciákra nem volt különösebben hatással a tranzakciós illeték bevezetése sem. Az évek óta tartó folyamat, miszerint egyre többen és egyre gyakrabban használják a bankkártyájukat, folytatódik, ezzel párhuzamosan pedig folyamatosan csökken a készpénzes fizetések aránya.
Magyarországon tavaly bankkártyákkal 245 millió vásárlást bonyolítottak 1752 milliárd forint értékben, ami a tranzakciókat tekintve 13,1 százalékos, az értéküket nézve pedig 11,9 százalékos bővülést jelent az előző évhez képest. A 1752 milliárdos vásárlással szemben 6049 milliárd forint értékékű készpénzfelvétel történt hazánkban.
Mindent egybevetve Magyarországon továbbra is rendkívül alacsony a bankkártyás fizetés aránya mind európai-, mind világviszonylatban. Az MNB becslése szerint az évente 10-15 százalékkal bővülő bankkártya-forgalom ellenére is még 20 év kellhet ahhoz, hogy utolérjük az európai uniós átlagot.
Fotó: FreeDigitalPhotos