Fegyelmi büntetés: mikor járhat a munkahelyen?
Tudtad, hogy fegyelmi büntetés nem csak az iskolában járhat, hanem a munkahelyen is? Milyen esetekben járhat, és milyen következményei lehetnek?
Ha valaki hibázik, vagy szándékosan kárt okoz a cégnek, amelynek dolgozik, büntetést kaphat. Természetesen a kisebb hibákat egy egyszerű elbeszélgetéssel vagy szóbeli figyelmeztetéssel is megoldhatunk, de vannak olyan esetek, amelyek felett nem hunyhatnak szemet a vezetők. Ennek legfőbb oka, hogy más dolgozók számára is világossá kell tenni, hogy mi az a vétség, amit nem hagyhatnak szó nélkül. A hiba súlyától függ persze, hogy milyen mértékű büntetés jár érte. Az elbocsátás csak végső esetben jöhet szóba, a fegyelmi büntetés előnye ezzel szemben, hogy kevésbé komoly következményekkel jár, mint az elbocsátás, mégis komoly jelzésként értelmezi mindenki: egy újabb esélyt kap a munkavállaló a cégnél.
Előfordulhat, hogy a munkaszerződésedben is van egy külön pont, amely a fegyelmi büntetésre vonatkozó szabályokat rögzíti. Ez a legegyszerűbb megoldás, mert így a munkaadó és a dolgozó is tisztában lehet azzal, hogy milyen esetekben adható fegyelmi büntetés.
Amennyiben a munkavállaló megsértette a munkaszerződésben lefektetett magatartási normákat, és ezért a munkaadó fegyelmi büntetéssel sújtja, ezt le kell írnia, és meg is kell indokolnia. A vétséget és a fegyelmi büntetést érdemes jegyzőkönyvben rögzíteni, tanúkkal aláíratni, és fontos, hogy a vétséget elkövető munkavállaló is elismerje, hogy hibázott. A megrovás magával vonhat olyan következményeket, mint például a fizetés átmeneti csökkentése, a kár megtérítése, vagy a munkakör átmeneti megváltoztatása. Csak olyan dologgal lehet büntetni a munkavállalót, amely összefügg a munkaviszonyával, vagyis például nem tilthatják meg nekünk, hogy a saját autónkkal menjünk dolgozni, vagy hogy munka után mit tehetünk és mit nem.
Fegyelmi büntetés számos ok miatt járhat: mondjuk ha rendszeresen elkésünk a munkahelyünkről, ha nem jelenünk meg a munkahelyünkön, és nem is értesítünk a hiányzás okáról senkit. Szintén fegyelmi büntetés járhat például azért, ha rossz hírét keltjük, vagy anyagi kárt okozunk a munkáltatónak. A fegyelmi büntetést úgy kell meghatározni, hogy az nem sértheti a dolgozó személyiségi jogait vagy emberi méltóságát.
A fegyelmi büntetés nem kellemes dolog sem annak, aki adja, sem annak, aki kapja. De fontos, hogy azt szem előtt tartsuk, hogy sokkal jobb fegyelmi büntetést kapni, mint elveszíteni az állásunkat. A fegyelmi büntetés így gyakorlatilag nem más, mint egy második esély.
Fotó: FreeDigitalPhotos