Jump to content

Mi a befektetési jegy?

2013. 10. 30. 00:00

A befektetési jegy olyan értékpapír, amely megfelelő pénzösszeg ellenében bizonyos jogokat és részesedést biztosít egy adott befektetési alapban.

A befektetési jegy tulajdonosa korlátozott tulajdonosi jogokat szerez, mivel csak a hozamra jogosult, az alap működésébe nem szólhat bele. A befektetési jegy tulajdonosai a befektetési alap tőkéjének tulajdonosai, akik ebből a befektetési jegyek nagysága alapján részesednek. Így a befektetők akkora nyereséget kapnak, amennyire az alap sikeres.

Befektetési jegyet csak befektetési alapkezelő társaság bocsáthat ki, amelyet erre jogosító engedéllyel végezhet. Az alapkezelő által birtokolt eszközöket csakis értékpapírban, ingatlanban és állampapírokban tarthatja.

A befektetési jegynek a következő elemeket kell tartalmaznia: a kibocsátó befektetési alap nevét, a befektetési jegy sorszámát, az alap fajtáját, típusát, futamidejét, a befektetési jegy értékét, az értékpapír kódját és sorszámát, a tulajdonos nevét, jogait, a kibocsátás időpontját, az alapkezelő nevét, székhelyét, aláírását.

A befektetési jegy lehet névre vagy bemutatóra szóló, futamidő alapján pedig nyílt- vagy zártvégű, az utóbbi meghatározott futamidőre szól. A nyíltvégű befektetési jegyeket a kibocsátó bármikor köteles visszavásárolni, így ez biztonságot ad a jegy tulajdonosai számára. A zártvégű befektetési alap esetében a futamidő lejárta előtt az alapkezelő nem vásárolhatja vissza a befektetési jegyet, a visszafizetésük csak a lejárat után történhet.

A befektetési alapok elsősorban a kisbefektetők pénzét gyűjtik össze, és az így összegyűlt összeget fektetik be úgy, hogy minél nagyobb hozamot biztosítson tagjainak.

A befektetési jegy főként azoknak ajánlott, akik értékpapírt vagy részvényt is szívesen vennének. Ám mivel nagyobb összeg nem áll a rendelkezésükre, és ezért többféle értékpapírban nem tudják tartani a pénzüket, jól jöhet a befektetési jegy, amely kisebb összeg esetében is többféle részvény és értékpapír tulajdonosaivá tesz. A befektetési jegy előnye, hogy bármikor pénzzé tehető, ám a kezelési költések természetesen az esetükben is pénzbe kerülnek.

A befektetési jegyek nagy részét bankok árulják, így a bankbetétek lekötéséhez hasonló módon kell vásárolni őket. Az árfolyamot minden nap követni lehet a bankunk oldalán, ahol a nyíltvégű befektetési jegyeket bármikor eladhatjuk, bármikor újakat vásárolhatunk, a legegyszerűbb módon otthonról, online banki ügyintézéssel.


Fotó: FreeDigitalPhotos