Ruhavásárlás: legalább a gyerek tanulhat belőle
Az, hogy mennyire lesz egy gyerek felelősségteljes felnőtt a pénzügyek terén, főként a neveltetésen múlik. A pénzügyi tudatosságra való nevelés egyik kiváló helyszíne lehet a ruha- vagy játékbolt.
Az okos pénzügyi döntések – legyenek azok bármilyen aprók vagy nagyok – még sok felnőttnek is kihívást jelentenek, nemhogy a gyerekeknek. De a titkokat könnyen megtaníthatjuk a gyermekünknek egy új játék vagy póló vásárlása során. Az, hogy egy új játékot vagy ruhát kaphasson, megtaníthatja arra, hogy ha rendszeresen félreteszi a pénzét, egy idő után megveheti a hőn áhított dolgot. Ugyanez történik velünk is nagyban egy autó vagy nyaralás esetében. A játékvásárlás során megtanulhatják a gyerekek, hogy milyen az, amikor az azonnali vágyainkat alárendeljük a hosszú távú terveinknek. Emellett rájöhetnek arra is, hogy mit jelent a „most" és a „később" kifejezések, fejleszthetik a matematikai képességeiket, türelemre nevelheti őket, és a segítségével megtanulhatják megbecsülni a dolgokat.
Nyolc éves kor alatt a gyerekek még nem ismerik a különbséget aközött, hogy valamit szeretnénk, és hogy valamire szükségünk van – állapította meg egy nemrég készült tanulmány. Ám idővel meg kell tanulniuk különbséget tenni a két fogalom között.
Persze önmagában az, hogy információt biztosítunk a gyerekeknek, még nem elegendő, példát is kell mutatnunk nekik. A gyerekek ösztönösen utánozzák a körülöttük élő felnőtteket. Éppen ezért ha jó példát mutatunk gyermekeinknek, és időnként meg is magyarázzuk nekik a pénzügyi döntéseink okát, először utánozni fogják tetteinket, később pedig azonosulnak a helyes pénzügyi viselkedés és döntéshozatal képességével. Tanulmányok eredményei szerint a szülők nemcsak a kisgyermekek, de a középiskolások és a fiatal felnőttek számára is kulcsfontosságú információforrásnak számítanak.
Tegyük fel, hogy egy új játékot szeretne a gyermeked. Ahelyett, hogy azonnal igent mondanál a kérésére, és már szaladna is a kasszához, inkább várj vele. Mondd el neki, hogy ha nagyon szeretné a játékot, idővel megkaphatja, de meg kell dolgoznia érte. Az apró, otthon végzett házimunkáért cserébe adj neki egy-egy kisebb összeget. Magyarázd el neki, hogy ha ezt a pénzt nem költi el azonnal, összegyűjtheti, és abból saját maga megveheti a játékot. Amikor összegyűlt a pénz, menjetek el együtt az üzletbe, és hagyd, hogy a gyermeked vegye meg azt. Válassza ki, hogy mit szeretne megvenni, menjen oda a kasszához, és adja oda a pénzét az eladónak. Így játékos módon megtanulhatja, hogy hogyan kell pénzt félretennie és hogyan kell vásárolni. Emellett azt is megtapasztalhatja, hogy a vásárolt dolgoknak értékük van, amiért ugyanúgy, ahogy ő, a szülei is megdolgoznak. Így jobban megbecsüli majd a dolgait és azt az erőfeszítést, amit érte tesztek.
Fotó: FreeDigitalPhotos