Devizahitel: mi várható a bíróság döntése után?
Néhány nappal ezelőtt döntött az Alkotmánybíróság: kivételes esetben módosíthatóak a devizahitel-szerződések. Mit jelent ez a hitellel rendelkezők számára?
A kormány kérdésére, miszerint lehet-e módosítani a devizahitel-szerződéseket, és ha igen, milyen feltételekkel, az Alkotmánybíróság azt a választ adta, hogy kivételes esetben utólag meg lehet változtatni a korábbi szerződéseket.
A döntés kulcsszerepet játszik abban a folyamatban, amelynek célja a devizahitelesek megmentése. Ám ahhoz, hogy elindulhasson a tényleges devizahitel-mentő program, az Európai Bíróság döntését is meg kell várni.
Az elmúlt években számos esetben indítottak devizahitelesek pert a bankjuk ellen a törlesztő-részletek drasztikus megemelése miatt, és néhány alkalommal jogerősen nyertek is. A helyzet tisztázására a kormány kikérte az Alkotmánybíróság véleményét. A testület szerint az árfolyamváltozás önmagában nem ütközik jogszabályba, ám a bankoknak tájékoztatniuk kell az ügyfeleiket az árfolyamváltozásokról.
Az Alkotmánybíróság döntése szerint kivételes esetben egyoldalúan módosítani lehet a szerződéseket, mégpedig akkor, ha a hosszútávra szóló szerződés esetében előre nem látható körülmények az egyik fél súlyos sérelmét okozták, és a probléma társadalmi méretű. Ebben az esetben mindkét fél érdekeit egyaránt szem előtt kell tartani. Mindez azt jelenti, hogy az Alkotmánybíróság szerint szigorú feltételekkel ugyan, de lehetősége van a parlamentnek módosítani a devizahitelesek szerződéseit, amelyeket a kormány ígérete szerint „kivezet" a jövőben.
Az ügyben az Alkotmánybíróság kikérte az Európai Bíróság állásfoglalását is, amely várhatóan április 30-án születhet meg. Ezután hozhat a Kúria az ügyben egy úgynevezett jogegységi határozatot, vagyis ekkor kaphatunk egységes állásfoglalást a kérdésben.
Azt a szabályt mindenképp szem előtt kell tartania a bíróságoknak és a parlamentnek, hogy mindkét fél jól járjon, nagy hátrányt egyik se szenvedjen. A kormány emellett azt is célul tűzte ki önmaga számára az ügy megoldása kapcsán, hogy ennek eredményeként a devizahitelesek nem járhatnak jobban annál, mint ha forintban vették volna fel a hitelüket.
Fotó: FreeDigitalPhotos