Jump to content

Időskori önarckép: vagyonokat spórolhatsz vele

2014. 05. 22. 00:00

Láttál már olyan rosszul sikerült fotót magadról, amin több évvel idősebbnek tűnsz? Biztosan sokkoló lehetett a látvány, ám a rossz élményből előnyt kovácsolhatsz magadnak. A fénykép emlékeztethet, hogy te is megöregszel egyszer, addig pedig fontos, hogy mindent megtegyél azért, hogy kényelmes életet biztosíts magadnak idős napjaidra.

Hal Hershfield, a New York Egyetem kutatója egy nemrég készített kutatás eredményeként megállapította, hogy azok a kísérleti alanyok, akiknek az önarcképét több évvel vagy évtizeddel idősebbé tették képszerkesztő program segítségével, több pénzt voltak hajlandóak félretenni, mint azok, akik nem kaptak ilyen fényképet önmagukról.

George Loewenstein viselkedés-gazdaságtan kutató 1996-ban írta le először a hideg és meleg döntések közötti különbséget. Szerinte a létezésnek kétféle állapota van: a meleg állapot, amikor az érzelem vagy az érzékelés befolyásolja a döntésünket, és a hideg állapot, amikor objektívek, higgadtak vagyunk.

A meleg állapotban hozott döntések általában ellentétesek azokkal, amelyeket hideg fejjel hoznánk. Jó példa erre a vásárlás: ha ebéd után (hideg állapotban) vásárolunk, könnyen megelégszünk a salátával és zöldségekkel vacsorára, míg ha éhesen vásárolunk, nagyobb valószínűséggel csábulunk el egy-egy hizlaló ételre.

Ennek alapján Dan Ariely viselkedés-gazdaságtan kutató továbbgondolta Loewenstein elméletét. Véleménye szerint alulbecsüljük azt, hogy hogyan reagálunk egy-egy helyzetre. Ezt a jelenséget empátiarésnek nevezte el. Az empátiarés nemcsak a hideg és a meleg helyzetekben (vagyis az érzelmek és a józan ész által vezérelt viselkedésmódokban) figyelhető meg, hanem a jelen és a jövő viszonyában is.

Vegyünk egy példát: a legtöbben tisztában vagyunk azzal, hogy tennünk kell azért, hogy anyagi biztonságban élhessünk nyugdíjas éveinkben, de sokan elfeledkezünk erről a hétköznapokban. Sokkal fontosabbnak tartjuk a jelenbeli igényeinket és szükségleteinket, mint a jövőbeli kilátásokat.

Ha életszerűvé és jobban érzékelhetővé tesszük az egyén számára a jövőt (például egy képszerkesztő programmal idősebbé tett önarckép segítségével), akkor könnyebben azonosulhatunk a jövőbeli énünkkel és igényeinkkel – derül ki a fent említett kutatás eredményéből.

Önmagunk időskori mása rádöbbenthet arra, hogy a jelenbeli döntéseinknek komoly következményei vannak a jövőben. A fényképek segíthetnek szűkíteni az empátiarést, kapcsolatot teremtve a jelenbeli és a jövőbeli életünk között. Ezáltal tudatosodhat bennünk, hogy a hosszú távú megtakarítással a jövőnk anyagi biztonságát teremthetjük meg.


Fotó: FreeDigitalPhotos