Miért nem tudunk spórolni? Íme a leggyakoribb okok!
Az, hogy tudunk-e spórolni, nemcsak az anyagi helyzetünktől, hanem az érzelmeinktől és a gondolkodásunktól is függ. Néha úgy érezhetjük, hogy nem tudunk szabadulni a saját igényeinktől, ám nem tudunk megfelelni annak a törekvésünknek sem, hogy rendszeresen félretegyünk. Mi lehet az oka annak, hogy nem megy a spórolás?
Sokan úgy gondolják, hogy a rezsi, a törlesztőrészlet, a mindennapi kiadások annyira elviszik minden fillérjét, hogy nem marad mit félretennie. Ebben a helyzetben még azt is gondolhatják, hogy pénzt havi rendszerességgel félretenni kész luxus. Valójában azonban a pénzspórolás egyáltalán nem csak a tehetősek kiváltsága - mindenkinek rendelkeznie kell pénzügyi tartalékkal, amely segít átvészelni az esetleges pénzügyi nehézségeket.
Éppen ezért nem luxusnak, hanem a havi kiadások részének kell tekinteni a spórolást. Ki többet, ki kevesebbet tud havonta félretenni, a lényeg, hogy a saját képességeinkhez mérten, amit tudunk, tegyünk meg a saját anyagi biztonságunk érdekében. Tekintsd a spórolást a havi kiadások részének! Tűzz ki magadnak egy célt, például azt, hogy havonta mekkora összeget szeretnél félretenni, és azt minden hónapban tedd is félre. A legjobb, ha már közvetlenül azután megteszed azt, hogy megkaptad a fizetésedet.
„A jelennek akarok élni" – vallják egyesek. Szeretnek utazni, drága éttermekben finomakat enni, drága koncertekre járni. De gondolj csak bele: ha néhány év múlva esetleg pénzügyi nehézségeid adódnának, nem bánnád nagyon, hogy ezt a pénzt a jelenben éttermekben és szállodákban hagytad ahelyett, hogy félretettél volna?
Mások azt mondják, hogy azért nem tudnak pénzt félretenni, mert mindig van valami, amire nekik vagy a családtagjaiknak szükségük van. Tartsd észben, hogy elég csak akkor valami újat vásárolni – tévét, autót, ruhát vagy háztartási gépet – amikor a jelenlegi tönkremegy. Nem szükséges, hogy mindig a legújabb modellünk legyen mindenből.
"Majd később kezdek el félretenni." - szintén gyakori vélekedés. Ám gondolj csak bele, néhány év halogatás miatt akár milliókkal kevesebb pénzed lehet a jövőben. Minél később kezded a spórolást, annál több pénztől esel el.
"Úgysem vihetem magammal a pénzemet a sírba." - vélik egyesek. Ez valóban így van, ám arra is érdemes gondolni, hogy mi történik a szeretteinkkel, ha egy baleset vagy betegség jön? Nem mindegy, hogy pénzt vagy adósságot hagyunk rájuk!
Fotó: FreeDigitalPhotos