Jump to content

2,3 százalék - Folytatódott a kamatcsökkentő hullám

2014. 06. 24. 00:00

Újabb történelmi mélypontra, 0,10 százalékponttal 2,3 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot a monetáris tanács keddi ülésén. A döntés megfelel az elemzői várakozásoknak.

A jegybanki alapkamat 2 és 2,3 százalék között érheti el a mélypontját, de utána is a laza monetáris kondíciók fenntartását célozzák majd a döntéshozók - vélekedtek a kamatdöntés után az MTI által megkérdezett elemzők. Keddi ülésén újabb történelmi mélypontra, 0,10 százalékponttal 2,3 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot a monetáris tanács.

Pintér András, a Budapest Alapkezelő portfoliómenedzsere azt mondta, tartotta az ütemet a jegybank, amikor a monetáris tanács újabb 10 bázisponttal 2,3 százalékra csökkentette az alapkamatot. Kiemelte: a döntés nem meglepetés, a jegybank az elmúlt hetekben jelezte, hogy a monetáris szempontból új helyzetben, a kockázati környezet függvényében, maradhat még tér az irányadó ráta vágására azt követően is, hogy a kamatszint megközelítette az inflációs céllal összhangban lévő szintet.

Megítélése szerint a jegybanki kommunikáció egyre inkább azt hangsúlyozza majd, hogy a kamatciklus aljának elérése után a laza monetáris kondíciók tartós fenntartását célozzák meg a döntéshozók. Kiemelte: mindez persze nem jelenti azt, hogy az MNB nem fogja tovább csökkenteni az alapkamatot az elkövetkező hónapokban, ha a külső környezet függvényében úgy érzi, hogy vághat. A tartósan alacsony kamatszint várható kommunikációja inkább csak felkészítés a kamatciklus közelgő aljára. Az MNB mint feltörekvő piaci jegybank ezzel a lépéssel ismét a fejlett piaci jegybankok (Európai Központi Bank - EKB, Fed) gyakorlatához próbál közelíteni - vélekedett.

Horváth Ákos, az Equilor elemzője úgy ítélte meg, az orosz-ukrán konfliktus vártnál kisebb veszteségei és az EKB monetáris politikájában a hónap elején bekövetkezett változás is támogatóan hatott a magyar eszközök, így a forint piacára is. Az országkockázati megítélés javulásában is tetten érhető ez a hangulatjavulás: a magyar 5 éves dollárban mért CDS-felár 167,10 ponton állomásozik az egy hónappal korábbi 194,0 bázisponthoz képest - írta a szakértő.
Véleménye szerint a piaci szereplők egyre közelebb érzik a kamatvágási ciklus alját, amely 2 és 2,3 százalék között érheti el a mélypontját.

Pesuth Tamás, a Nézőpont Intézet vezető gazdasági elemzője szerint a 10 bázispontos kamatvágást több tényező együttállása is indokolta, ezek közül a hazai inflációs- és a nemzetközi folyamatok a legmeghatározóbbak. Úgy vélte: a hamarosan megjelenő inflációs jelentésben rögzített inflációs alapfolyamatok függvényében, jelentősebb inflációs elmozdulás hiányában, "a monetáris kondíciók tartósan lazán tartása valószínű".

A vezető elemző szerint a monetáris tanács keddi döntése megfelel a növekedést támogató "alapállásnak".
Pesuth Tamás kiemelte: az előző év azonos időszakához viszonyított negatív hazai inflációs adat a megelőző két hónapban az alapkamat csökkentése mellett szólt, és az EKB utóbbi monetáris enyhítési intézkedései is lehetőséget biztosítottak a kamatcsökkentésre.

Fotó: FreeDigitalPhotos