Jump to content

GKI: 2,5 százalék lehet az idei növekedés

2014. 06. 25. 00:00

A GKI Gazdaságkutató Zrt. javította 2014-re vonatkozó növekedési előrejelzését, így a bruttó hazai termék (GDP) 2,5 százalékos növekedésével számol, és a korábbinál lényegesen alacsonyabb, 0,5 százalékos inflációt vár.

A társaság márciusi előrejelzésében 1,5 százalékos GDP-növekedéssel és 1,3 százalékos fogyasztóiárindex-emelkedéssel számolt. A legfrissebb prognózist ismertető szerdai sajtótájékoztatón Vértes András, a GKI elnöke hangsúlyozta: előrejelzésük szerint 2014-ben is 3 százalék alatt lesz - 2,9 százalék - a GDP-arányos államháztartási hiány, azonban ehhez 100-200 milliárd forintnyi évközbeni kiigazítás kell majd.

A sok átmeneti, pozitív tényező nyomán növekedési szempontból a 2014-es év az elmúlt évekhez képest kiugróan jónak tűnik - mondta Vértes András. Rámutatott azonban, hogy a következő évekhez képest is 2014 marad a legjobb év, mivel utána a növekedés valószínűleg lassul, már csak a beérkező európai uniós támogatások elkerülhetetlen, markáns csökkenése miatt is.

A GKI elnöke szerint a magyar gazdasági évtizedes lecsúszása a régió országaihoz képest 2014-ben végre nem folytatódik, ugyanakkor a tartós kilábaláshoz szükséges mélyreható változtatásokból szinte semmi nem látható. A mélyreható változások között említette annak garantálását, hogy a tőke biztonságban működik Magyarországon, és úgy vélte, az országnak nem iparosításra, hanem az állami szféra, az állami szolgáltatások modernizálására lenne szüksége.

A növekedés jelenlegi gyorsulása főleg átmeneti tényezők - a választási gazdaságpolitika és az EU-támogatások beömlésének - következménye - fejtette ki Vértes András. Hozzáfűzte, hogy ezek nagyságrendjét a GKI korábban alábecsülte; ezzel magyarázta előrejelzéseik módosítását. Magyarország nemzetközi megítélése javult, de magas adósság-megújítási szükséglete, alacsony potenciális növekedése és "az európai normáktól számos vonatkozásban eltérő szabályozási és intézményrendszere" miatt továbbra is negatív - emelte ki.

Az uniós támogatásokkal kapcsolatban kifejtette, hogy az új, 2014-2020-as időszak nehezebben indul, csak október-novemberben jelennek majd meg az első pályázatok, és a beáramló összegek az idei egyharmadára, egynegyedére esnek a 2014 utáni években, ami jelentősen korlátozza az állami, önkormányzati beruházásokat.

Forrás: MTI

Fotó: Free Digital Photos