Jump to content

Mi a teendő, ha balesetet szenvedünk a cégautóval?

2014. 09. 06. 00:00

Igyekszünk elkerülni a veszélyes helyzeteket és a balesetet, de mi van akkor, ha ez mégsem sikerül? És mi történik, ha mindez a céges autóval történik?

A balesetért járó büntetés a KRESZ szerint mindig annak kell megtérítenie, aki a szabálytalanságot elkövette, vagyis aki az autót vezette. A járműben keletkezett kárt viszont alapvetően az autó tulajdonosa, vagyis a cég fizeti. Ezt persze előre, szerződésben tisztázni lehet, például írásban megállapodhat arról a munkaadó és az alkalmazott, hogy milyen mértékben, mekkora összegig állja a munkavállaló és a munkáltató a költségeket. Ha a munkához kapcsolódó feladatok ellátása közben, munkaidőben történt a baleset, az munkabalesetnek minősülhet.

Ha autóbalesetet szenvedünk a cégautóval, először azt a biztosítót kell felhívnunk, ahol a casco-t kötötte a cég. Ha szükséges, akkor a helyi rendőrséget is értesíteni kell, ők dokumentálják a történteket, majd ezekről tájékoztatják a biztosítót. Ha nem hívjuk a rendőrséget, nekünk kell kitöltenünk a baleseti bejelentő lapot. Mivel ez indigós lapokból áll, az eredeti példány mindig a károsulthoz kell kerülnie, míg a másolat lesz a károkozóé, így utólag nem lehet beleírni, egyéb sérüléseket feltüntetni rajta.

Emellett szükség van a zöldkártyára, az autó forgalmi engedélyére, a biztosítást igazoló dokumentumokra, az érvényes vezetői engedélyre, és a jármű kölcsönadását igazoló szerződésre.

Ha a baleset során megsérül a rendszám, azt le kell adni még azelőtt, mielőtt az új elkészülne. Ha pedig bármilyen okból elveszítjük vagy ellopják a rendszámunkat, újabb sorszámú rendszámot kapunk. Ezt e-mailben is jelezhetjük a hatóságnak, amelyben fel kell tüntetni, hogy mikor vettük észre a rendszám eltűnését, illetve azt, hogy ki az autó tulajdonosa és ki használja a járművet.

A céges autóval történő baleset gyakoribb, mint gondolnánk. Egy hazai felmérés eredményei szerint minden harmadik céges autóval történik baleset az utakon. A kutatás szerint a céges járművek 37 százaléka sérült meg, sőt, a legtöbb autó esetében a jármű nem csak egyszer, hanem többször is rongálódott.

A legtöbb sérülés a nagyautó és a terepjáró kategóriában volt, ezek legnagyobb része törésből és üvegkárokból származtak, és csupán töredék részt tettek ki a lopásból és a totálkárból származó esetek.

Fotó: FreeDigitalPhotos