Jump to content

Számít, mennyi energiát fogyaszt a szomszéd

2014. 10. 02. 00:00

Kevesebb energiát fogyasztunk, mint a szomszédunk – legalábbis ezt gondolják magukról a NarancsJuice olvasói. Az ilyen jellegű összehasonlítások viszont nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy minél kevesebb áramot és gázt fogyasszunk az otthonainkban, és ezáltal pénzt spóroljunk.

Legutóbbi szavazásunkon arra voltunk kíváncsiak, hogy olvasóink a saját megítélésük szerint több, vagy kevesebb energiát fogyasztanak-e, mint a saját szomszédjuk. A válaszadók 64 százaléka gondolta úgy, hogy kevesebb áramot és gázt használ, mint a mellette élők, míg 36 százalék találta csak úgy, hogy a hó végén a szomszédjánál nagyobb összegű számlákat kap.

Mindez fura kérdésnek tűnhet, de higgyük el, egyáltalán nem az: az ilyesfajta összehasonlítások ugyanis nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy tudatos fogyasztókká váljunk. Egy 2011-es brit tanulmány amerikai példákat szemléltetve azt bizonyította, hogyha az egyes családok visszajelzést kapnak arról, hogy a hozzájuk hasonló háztartásokban mennyi áramot és gázt használnak fel, akkor mérséklődik a fogyasztásuk.

Ez azonban sajnos nem minden országban működik. Mint Oliver Oullier, a francia kormány egyik tanácsadója rámutatott, Franciaországban a fogyasztás csökkenéséhez messze nem elég az, ha a háztartások megtudják, több energiát használnak fel, mint a szomszédaik.

A tudatos fogyasztás azonban csak az egyik tényező, de ugyanilyen fontos a lakások energiahatékonysága is. Mint a brit konzervatív napilap korábban szakértőkre hivatkozva beszámolt, a modern építésű házak energiahatékonysága hatalmas mértékben eltér, a különbség akár húszszoros is lehet. Márpedig ez komoly tényező, ha azt vesszük, hogy Európában a teljes energiafogyasztás 50-60 százaléka a lakóépületekhez kapcsolódik.

Nem véletlen, hogy a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium az elmúlt hetekben három lakossági energiahatékonysági pályázatot is kiírt. Ennek keretében lehet támogatást kérni háztartási gépek cseréjére, amire összesen 627,1 millió forint áll rendelkezésre. Ennél jóval nagyobb, 1 milliárd forintos keret vonatkozik a kazán és egyéb fűtőeszközök cseréjére. Ezeken kívül lehetőség nyílt még támogatást nyerni a homlokzati nyílászárók cseréjére, amire a kormány 1,1 milliárd forintot különített el.

Fotó: FreeDigitalPhotos