Jump to content

5 tanács, amiről az állásinterjún hallgatnak

2014. 10. 04. 00:00

A legtöbb állásinterjún a jelöltek jóval többet beszélnek, mint a munkaadók. Ám van néhány tanács, amelyet érdemes lenne elmondaniuk a beszélgetés előtt, de ezeket – érthető okból – sosem teszik. Ezt most megpróbáljuk helyettük bepótolni!

Fontos, hogy kedveljenek a leendő munkatársaid
Természetesen a képesítés és a szakértelem is nagyon fontos szempont a kiválasztásnál, de még ennél is fontosabb, hogy az új alkalmazott szimpatikus legyen, és tudjuk, hogy jól együtt tudjon működni a munkatársaival. Hogy szimpatikus legyél az interjúztatók számára, teremts szemkontaktust, ülj egyenesen, és mosolyogj! Az a jelölt, akiről jó vélemény alakul ki az interjú során, jó eséllyel nyeri el a pozíciót. Igaz ez fordítva is: legyen bármilyen magas képesítése valakinek, ha a munkáltató úgy látja, hogy nem lehet vele együtt dolgozni, nem őt választja majd.

Ne azzal kezdd, hogy mennyire szeretnéd az állást!
Ne mondd azt az interjún, hogy mennyire szeretnéd megkapni az állást mindaddig, amíg nem tudod, hogy pontosan mivel is jár a munka. Talán nem tudnak sokat fizetni neked, vagy folyamatosan túlóráznod kellene, esetleg túl sok utazással járna. Előbb kérdezz az elvárásokról, hallgasd meg a feltételeket, dönts arról, hogy ezt mind tudod-e és akarod-e vállalni, és csak ezután beszélj arról, hogy mennyire szeretnéd megkapni az állást. Így jóval hitelesebbnek tűnik.

Tűnj ki a tömegből!
Talán emlékszel arra, amikor az általános iskolában szinte mindig ugyanazokat a diákokat szólították felelésre. Ennek főként az az oka, hogy ha sokan vannak egy csoportban, azokra emlékezünk, akik valamilyen tulajdonságuk miatt megragadtak a fejünkben. Ugyanígy működik az állásinterjún is: a döntés meghozatalakor nagyobb eséllyel nyer az a jelölt, akit könnyebb felidézni. De vigyázz, csak kitűnnöd kell a tömegből, nem pedig különcnek lenned!

Kérdezz!
A leendő munkaadód örülne, ha kérdéseket tennél fel az állással és a munkahellyel kapcsolatban. Ez ugyanis azt jelzi, hogy valóban érdeklődsz a munka iránt és komolyan veszed azt. De figyelj arra, hogy ne vidd ezt sem túlzásba: csak a releváns és a munkád szempontjából fontos kérdéseket tegyél fel.

Bizonyítsd be, hogy rád van szükség!
Ha már tudod, hogy mivel jár az állás, amelyet megpályáztál, rálátásod van a cég működésére is, és úgy látod, hogy ez az a hely és ez az a munka, amelyet szeretnél, bizonyítsd be, hogy a munkára te vagy a legjobb jelölt! Győzd meg arról a leendő munkaadóidat, hogy te vagy az, akire nekik szükségük van. Sorolj fel érveket, biztosítsd őket a lojalitásodról, de soha ne légy rámenős!

Fotó: FreeDigitalPhotos