Jump to content

Elszámolási hiányosságok az egyetemeknél

2015. 03. 06. 00:00

Intézkedési tervet kell készítenie a Budapesti Gazdasági Főiskolának (BGF) és az Óbudai Egyetemnek, a két intézménynél ugyanis több hiányosságot talált az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a 2009 és 2013 közötti időszakot érintő ellenőrzése során.

A BGF-nél a tárgyi eszközök bérbeadása, értékesítése nem felelt meg teljes körűen a jogszabályoknak és a belső szabályoknak, mivel a bérbeadási szerződést a versenyeztetés mellőzésével kötötték meg, annak ellenére, hogy ennek feltételei nem álltak fenn – idézte a számvevőszék összefoglalóját a Magyar Hírlap.

Az Óbudai Egyetem az ellenőrzött időszakban nem rendelkezett a szenátus által elfogadott vagyongazdálkodási tervvel, éves kötelezettségvállalási tervvel és annak végrehajtását szabályozó ütemtervvel. A személyi juttatások, a dologi és felhalmozási kiadások előirányzatainak felhasználása, valamint az intézményi működési bevételek beszedése nem volt szabályszerű, mivel a gazdálkodási jogkörök gyakorlása nem felelt meg a vonatkozó jogszabályok előírásainak. Az ellenőrzés feltárta még, hogy a hallgatói költségtérítéseket nem az egyetem kincstárnál vezetett számláján kezelték, azokat nem alapozták meg önköltségszámítással, a projektek elszámolásánál nem tartották be a bizonylatok megőrzésére vonatkozó szabályokat.

A számvevőszék az intézmények rektorainak fogalmazott meg javaslatokat, amelyek alapján intézkedési tervet kell készíteniük. Ezek végrehajtását az ÁSZ utóellenőrzések keretében értékelheti. Ismeretes, az ÁSZ az összes állami és egyházi fenntartású felsőoktatási intézmény gazdálkodását értékeli.

Fotó: FreeDigitalPhotos