Jump to content

A biztonságra mennek a magyarok

2015. 10. 22. 00:00

Tízből hét magyar változtatott a megtakarítási és befektetési szokásain amiatt, hogy az elmúlt években jelentősen csökkentek a kamatok, ugyanakkor a befektetési döntéseikben inkább a biztonságra törekednek egy magasabb várható hozammal kecsegtető, de jelentősebb kockázatú termékkel szemben - derül ki az Erste Bank legfrissebb felméréséből.

A megkérdezettek negyede inkább odaadta a családnak, gyerekeknek, unokáknak a megtakarításait az alacsony kamatok miatt, míg 16 százalék ingatlanba vagy telekbe fektette azt.

A válaszadók 14 százaléka a hosszú távú lekötésekben látta a megoldást, ugyanennyien elkezdték a folyószámlájukon parkoltatni a megtakarításaikat, de hasonló nagyságrend fordult az életbiztosítás vagy a nyugdíj-előtakarékosság felé. A részvényeket, a befektetési alapokat és a kötvényeket a lakosság 8 százaléka találta jó eszköznek az alacsony kamatkörnyezet kihívásaira, gyakorlatilag ugyanannyian, mint akik azt válaszolták, hogy inkább elkezdtek többet költeni a pénzükből, mintsem, hogy befektessék azt - írta a Napi.hu.

Ugyanakkor a válaszadók csaknem harmadát egyáltalán nem mozgatta meg, hogy a töredékére olvadtak az elmúlt években a piacon elérhető átlagos betéti kamatok, és nem reagáltak a helyzetre. Ez részben magyarázható azzal is, hogy a hazai ügyfelek inkább konzervatív befektetők: tízből nyolcan az alacsonyabb, de biztos kamatot választanák inkább egy magasabb várható kamattal kecsegtető, de kockázatos termékkel szemben. Másrészről vélhetően nem mindenki rendelkezik olyan magas megtakarítással, amit befektetésre érdemesnek ítél, holott fontos megjegyezni, hogy rendszeres kis összegekkel is érdemes elkezdeni takarékoskodást.

Kettősség jellemzi a magyarokat a pénzügyekben. A nagyobb odafigyelést jelzi, hogy a döntő többségük lépett valamit arra, hogy jelentősen csökkentek a bankbetéti kamatok. Nem véletlen, hogy 2013-hoz képest érezhetően csökkent a bankbetéttel rendelkezők aránya a lakosságon belül.

A meghozott megtakarítási és befektetési döntéseik azt is mutatják, hogy nem feltétlenül látják még át teljesen, hogy milyen alternatív lehetőségek vannak a piacon, és előfordul, hogy nem a legoptimálisabb megoldást választják az egyes élethelyzetekben - mondta Harmati László, az Erste Bank lakossági vezérigazgató-helyettese. Ezt támasztja alá a megtakarítások folyószámlán elhelyezésének vagy az elköltésének magas aránya is. De szintén beszédes a változásra nem reagálók magas százaléka a lakosságon belül.

Fotó: FreeDigitalPhotos