Akár nőhetnek is a belföldi mobiltarifák
Akár a belföldi tarifák emelését is hozhatja a roamingdíj eltörlése, de ha a szolgáltatók szokatlan módon lenyelnék az ebből fakadó veszteséget, akkor az ügyfelek sokat nyernének az uniós lépésen.
Nincs kizárva, hogy a romaingdíj tervezett kivezetése miatt a szolgáltatók emelni fogják a belföldi hívások tarifáját – vélik a lapunknak nyilatkozó szakértők. A későbbiekben ugyanis nem lesz különbség a belföldi, illetve a külföldről például Magyarországra irányuló hívások percdíjában. A tarifaemelésre elméletileg lehetőségük is lesz a cégeknek, hiszen nincsen érvényben ezt akadályozó szabályozás.
"A szolgáltatók saját üzletpolitikai stratégiájuk alapján döntik el – a szabad piaci verseny elveinek tiszteletben tartása mellett – azt, hogy emelik-e saját tarifáikat. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnak (NMHH) nincs felhatalmazása a szolgáltatók üzleti döntéseinek vizsgálatára. A hatóság feladata annak biztosítása, hogy a szolgáltatók az esetleges díjemeléseket, az általános szerződési feltétel- és szerződésmódosításokat a jogszabályi előírások alapján hajtsák végre" – közölte a Világgazdasággal az NMHH.
Maguk a szolgáltatók – érthetően – igen óvatosan nyilatkoztak a kérdés kapcsán. – A VODAFONE Magyarország még nem ismeri az Európai Parlament (EP) roamingdöntésének minden, esetenként még kidolgozásra váró részletét, így egyelőre nem tud a majdani módosítások hatásairól sem nyilatkozni – közölte a Vodafone sajtóosztálya. A Magyar Telekom pedig azt közölte: pozitívan értékelik az EP-döntést és az elfogadott szabályozást, ugyanakkor a bevezetés, a konkrét megvalósítás számos részlete még további elemzést igényel. Jelenleg még – tették hozzá – nagyon korai lenne üzleti becsléseket mondani, hiszen nem ismerjük a fogyasztásra gyakorolt hatásokat. „A Telekom nem számol a 2017-re közzétett üzleti célok módosításával. A 2017 közepéig érvényes roamingcsökkentési menetrend eddig is ismert volt, és figyelembe tudtuk venni az üzleti tervezésben.
Ha viszont a szolgáltatók „szó szerint" hajtanák végre az EP-határozatot, akkor az ügyfelek a jelenleginél kedvezőbben járnának, bár még vannak tisztázandó részletek. Például 2015. december 15-ig egy speciális számítással fogják meghatározni, hogy pontosan mennyit kell majd fizetni az Európai Unióban a külföldön fogadott hívásokért. Jelenleg percenként 19,5 forintba kerül annak, akit például a magyarországi hívás Németországban ér. Jövő április 30-tól ez az összeg – a maximális hívásvégződtetési díjak súlyozott átlaga – percenként körülbelül 0,0114 euró, vagyis valamivel több mint három forint lehet, a csökkenés tehát mintegy 16 forint lesz.
Fotó: FreeDigitalPhotos