Fizetésemelésre hajtasz? Ezeket soha ne mondd a bértárgyaláson
Végre túl vagy az interjúkon és megkaptad az állást? Az igazán nehéz feladat azonban csak most jön: tárgyalni a fizetésről. Itt is, akár a többi tárgyalásnál minden szónak és mondatnak nagy jelentősége van. Ezért most összegyűjtöttük, melyek azok a szavak és mondatok, amelyeket mindenképpen kerülj egy bértárgyaláson.
"Elfogadom (már az első ajánlatot)"
Nem szabad elfelejtenünk, hogy ez egy tárgyalás, ezért nem érdemes már rögtön az első ajánlatot elfogadnunk, hiszen akkor elveszítjük az esélyét is annak, hogy több pénzt harcoljunk ki magunknak.
"Ekkora összeget szeretnék keresni."
Ne mi mondjuk ki az első ajánlatot. A jó tárgyalási stratégia az, ha hagyjuk, hogy a munkáltató mondjon először egy konkrét fizetési ajánlatot - így lehetőségük van ennél valamivel többet kérni.
"Ez minden, amit kaphatok?"
Soha ne mondjunk semmi olyat, ami sérti a munkáltatót. Még akkor sem, ha azt gondoljuk, hogy az összeg, amit elsőre kínálnak nekünk az nevetséges.
"Ez az utolsó ajánlatom!"
Ez a mondat nagyon fenyegetően hangzik és akár a tárgyalás végét is jelentheti.
"Utálom, hogy ezt kell kérnem, de.."
Bár nem egyszerű dolog több pénzt kérni, de soha ne mondjuk, hogy ezt "utáljuk" vagy, hogy "ezt meg kell tennem" ez borzalmas bevezetése a kérésünknek.
"Szükségem van ..."
Soha ne jelentsük ki, hogy egy bizonyos összegre szükségünk van, például azért, hogy ki tudjuk fizetni a hiteltörlesztőnket. Ne keverjük a tárgyalásba a személyes problémákat, a fizetést a munkákért fogjuk kapni.
"Hallottam, hogy XY ennyit kapott, de én jobb vagyok.."
A bértárgyaláson nem érdemes pletykákra hivatkozni és ne is hasonlítsuk össze magunkat másokkal - ez ugyanis nagyon amatőr. Persze az rendben van, hogy a bértárgyalás előtt nyomozunk kicsit azzal kapcsolatban, hogy mások mennyit keresnek a cégnél.
"Gondolom.."
Kerüljünk az olyan kifejezéseket, mint az "azt hiszem" vagy a "talán" - mindig beszéljünk magabiztosan.
"Ez a minimum összeg, amiért elvállalnám a munkát"
Ha megmondjuk, hogy mi az a legkevesebb pénz, amiért hajlandóak vagyunk dolgozni, akkor még a végén lehet csak annyit fogunk kapni.
"Bocsánat"
Bízzunk magunkban. Ha tudjuk, hogy értéket képviselünk, és ezt visszük a céghez, akkor nem lesz miért bocsánatot kérnünk.
"Ennél én sokkal többet érek"
Az természetes, hogy szeretnénk elmondani azt, hogy miben vagyunk jók és mik az előnyeink, de ezt próbáljuk kevésbé ellenszenves módon elmondani.